
Fairfood & Streekproducten week van start
· leestijd 1 minuut AlgemeenHEERDE- Deze week vindt, tot en met 4 november, de Fairfood & Streekproducten week plaats in de gemeente Heerde. Zaterdag ging deze week van start met een markt in het centrum van Heerde met producten van lokale ondernemers en fairtrade artikelen uit de supermarkten zoals bananen en chocolade. In de actieweek zal er in winkels en ondernemingen specifiek aandacht zijn voor Fair-food en Streekproducten.
“Gemeente Heerde is de enige gemeente die zowel Fairtrade als Cittaslow is”, vertelt Lucius de Graaff namens de organisatie. “In Heerde hebben we een werkgroep waarin beiden zijn gecombineerd onder de noemer ‘Wereldwijd Naoberschap’.” Er wordt samengewerkt met de Noordgouw, maar omdat het nu herfstvakantie is, is dit verschoven naar later dit jaar. “Vorige keer draaide het om Fair Fashion, dit keer staat Fair Food centraal. Om zo ook de leerlingen bewust te maken van eerlijke en gezonde voeding”, legt De Graaff uit, die ook heel blij is met de goede samenwerking met de gemeente. “Zo zitten er ambtenaren in de werkgroep en heeft de gemeente budget beschikbaar gesteld om deze markt te kunnen aanbieden.”
Wethouder William van Ommen mocht de markt officieel openen. “Gezondheid is een groot goed en daarvoor is het ook belangrijk om gezond te eten. Overigens gaat het hier dan niet alleen om gezond voedsel en uw gezondheid, maar óók om de gezondheid van de producenten en van het milieu.” Volgens de wethouder past het goed bij Heerde: “Fairtrade en Cittaslow zijn twee belangrijke keurmerken. Eén van de onderwerpen die beide keurmerken verbindt is eerlijk en goed eten.” Fair Food lijkt vooral te verwijzen naar Fairtrade: producenten krijgen een eerlijke prijs, scholing en meer medische zorg én moeten op klimaatvriendelijke wijze produceren. Volgens Van Ommen past het echter júist ook bij Cittaslow: streekproducten van kwaliteit, geproduceerd met oog voor het milieu. Creëren van bewustwording is heel belangrijk, en dat begint al bij de kinderen. De wethouder illustreerde dit met een persoonlijk voorbeeld: “Vorige week hebben we spruitjes gegeten die uit onze eigen moestuin kwamen. Driekwart jaar hebben we er op moeten wachten en bijna waren ze verloren gegaan door een slakkeninvasie. Maar: we hebben er van kunnen genieten en onze zoon bleef maar zeggen hoe lekkerder ze waren, veel lekkerder dan uit de winkel. Door de voorgeschiedenis en doordat ze dus uit eigen tuin kwamen, waardeerde hij het veel meer.” Van Ommen krijgt wel eens de vraag wat je nu precies aan een keurmerk als Cittaslow hebt. “We leven in een wereld waarin iedereen haast heeft. Dan leef je niet bewust, proef je niet bewust. Ook bij de jeugd is haast een groot probleem; alles moet snel, je hebt geen eens tijd om je te vervelen. Het lijkt dan maar een keurmerk, maar het is wel heel belangrijk; neem de tijd om te leven.”
























